fbpx
Masz pytania? 796 469 291 - Mariusz
Najbliższy termin: 17.09.2021
Godziny: 9:00 – 17:00
Ośrodek szkoleniowy: Grand Aspen

Warsztaty Wędzarnicze

1-Dniowy Kurs WYROBU WęDZONEK

Prowadzący:

Adam Pulkowski

Od niemal 15 lat zajmuje się szeroko pojętym wędliniarstwem domowym. Twórca receptur wędliniarskich, autor artykułów o tematyce wędliniarskiej, doradca w rzemieślniczych zakładach masarskich oraz ekspert wędliniarski portalu Fimple.tv.

Więcej o Adamie

Adam Pulkowski

Zapraszam Cię na warsztaty wędliniarskie z moim udziałem. Z chęcią podzielę się doświadczeniem, jakie zdobywałem przez wiele lat. Wierzę, że wędliniarstwo domowe wróci do Polski, jak miało to miejsce 20, 30 lat temu. Robiąc swoje domowe wyroby przyczyniasz się do tego!

Kursy wideo

Czego się nauczysz?

Zagadnienia jakie poruszymy podczas warsztatów

Proces 1
#1 - Peklowanie mięsa
Podczas warsztatów nauczysz się poprawnie sporządzać zalewę peklującą - nie ma uniwersalnej zalewy dla wszystkich wyrobów. Dowiesz się też m.in. czy w domu warto stosować nastrzyk, jaki wpływ na peklowanie ma temperatura, jak używać przypraw podczas peklowania, czym jest peklowanie suche i kiedy je stosować, czy peklowanie zawsze musi tak długo trwać? Etc.
Proces 1
Proces 2
#2 - Przygotowanie wędzarni
Pierwszy krok, który często bywa pomijany podczas wędzenia swojskich wyrobów to przygotowanie wędzarni. Podczas tego bloku warsztatowego dowiesz się, jak odpowiednio przygotować przed wędzeniem wędzarnię tradycyjną z paleniskiem lub elektryczną i dlaczego jest to takie ważne.
Proces 2
Proces 3
#3 - Ociekanie surowców
Czym jest ociekanie wyrobów po wyjęciu z zalewy peklującej? Jak robić to poprawnie i dlaczego w ogóle należy to robić? Co się dzieję z surowcem, który nie został poddany ociekaniu - jaki ma to wpływ na dalszy proces wędzenia? W tym bloku podam Ci dokładne sposoby na ociekanie (czasy i temperatury) - zarówno te długie, jak i te, które wymagają nieco mniej czasu.
Proces 3
Proces 4
#4 - Osuszanie surowców
Temat mocno powiązany z przygotowaniem wędzarni oraz ociekaniem surowców. Jeśli pominiesz któryś z tych procesów lub wykonasz go niepoprawnie, Twoje wędzonki będą kwaśne, gorzkie, okopcone i bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jest kilka sposobów osuszania wyrobów. W tym bloku dowiesz się o wszystkich skutecznych.
Proces 4
Proces 5
#5 - Wędzenie
Początek wędzenia sięga czasów prehistorii, więc wydawać by się mogło, że każdy już wie jak wędzić prawidłowo. Niestety - nic bardziej mylnego. Tyle, ilu ludzi - tyle pomysłów i dziwnych teorii o wędzeniu. W tym bloku nauczysz się prawidłowo wędzić. Stosując poznaną wiedzę będziesz mieć pewność, że Twoje wyroby zawsze będą uwędzone idealnie. Poznasz czasy wędzenia, temperatury i różnice pomiędzy wędzeniem dymem zimnym i gorącym.
Proces 5
Proces 6
#6 - Obróbka termiczna
Wyróżniamy dwa główne rodzaje obróbki termicznej - parzenie i podpiekanie. Każdy wymaga zachowania konkretnych zasad - poznasz je w tym bloku. To dzięki obróbce termicznej wędzonki nie są surowe w środku. Stosując się do poznanych zasad będziesz mieć pewność, że Twoje wyroby nie będą przypadkowe i różne za każdym razem, a takie, jakie Ty chcesz - miękkie lub twarde, soczyste lub kruche itd.
Proces 6

Jakie wyroby zrobimy?

Każdy uczestnik zrobi i zabierze ze sobą:

WĘDZONKI

Łącznie przygotujemy do wędzenia i uwędzimy około 40 kg wędzonek. Sam zasznurujesz swoje wędzonki i poddasz je ociekaniu, a następnie uwędzimy wszystko w wędzarni. Będą to boczki i schaby. 

Kup bilet na warsztaty wędzarnicze

Wybierz opcję dla siebie

Bilet dla 1 uczestnika

PLN 950
  • Własne stanowisko pracy
  • Wyposażenie stanowiska w sprzęt i surowce
  • Obiad dwudaniowy
  • Bufet kawowy ze słodkimi przekąskami i owocami
  • Imienne zaświadczenie ukończenia warsztatów

Osoba towarzysząca

PLN 150
  • Miejsce siedzące jako słuchacz
  • Obiad dwudaniowy
  • Bufet kawowy ze słodkimi przekąskami i owocami
DODATEK

Gdzie odbywają się warsztaty?

Adres ośrodka szkoleniowego Fimple

GRAND ASPEN