fbpx
Masz pytania? 796 469 291 - Mariusz
Najbliższy termin: 17.09.2021
Godziny: 9:00 – 17:00
Ośrodek szkoleniowy: Grand Aspen

Warsztaty Wędzarnicze

1-Dniowy Kurs WYROBU WęDZONEK

Prowadzący:

Adam Pulkowski

Od niemal 15 lat zajmuje się szeroko pojętym wędliniarstwem domowym. Twórca receptur wędliniarskich, autor artykułów o tematyce wędliniarskiej, doradca w rzemieślniczych zakładach masarskich oraz ekspert wędliniarski portalu Fimple.tv.

Czego się nauczysz?

Zagadnienia jakie poruszymy podczas warsztatów

Proces 1
#1 - Peklowanie mięsa
Podczas warsztatów nauczysz się poprawnie sporządzać zalewę peklującą - nie ma uniwersalnej zalewy dla wszystkich wyrobów. Dowiesz się też m.in. czy w domu warto stosować nastrzyk, jaki wpływ na peklowanie ma temperatura, jak używać przypraw podczas peklowania, czym jest peklowanie suche i kiedy je stosować, czy peklowanie zawsze musi tak długo trwać? Etc.
Proces 1
Proces 2
#2 - Przygotowanie wędzarni
Pierwszy krok, który często bywa pomijany podczas wędzenia swojskich wyrobów to przygotowanie wędzarni. Podczas tego bloku warsztatowego dowiesz się, jak odpowiednio przygotować przed wędzeniem wędzarnię tradycyjną z paleniskiem lub elektryczną i dlaczego jest to takie ważne.
Proces 2
Proces 3
#3 - Ociekanie surowców
Czym jest ociekanie wyrobów po wyjęciu z zalewy peklującej? Jak robić to poprawnie i dlaczego w ogóle należy to robić? Co się dzieję z surowcem, który nie został poddany ociekaniu - jaki ma to wpływ na dalszy proces wędzenia? W tym bloku podam Ci dokładne sposoby na ociekanie (czasy i temperatury) - zarówno te długie, jak i te, które wymagają nieco mniej czasu.
Proces 3
Proces 4
#4 - Osuszanie surowców
Temat mocno powiązany z przygotowaniem wędzarni oraz ociekaniem surowców. Jeśli pominiesz któryś z tych procesów lub wykonasz go niepoprawnie, Twoje wędzonki będą kwaśne, gorzkie, okopcone i bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jest kilka sposobów osuszania wyrobów. W tym bloku dowiesz się o wszystkich skutecznych.
Proces 4
Proces 5
#5 - Wędzenie
Początek wędzenia sięga czasów prehistorii, więc wydawać by się mogło, że każdy już wie jak wędzić prawidłowo. Niestety - nic bardziej mylnego. Tyle, ilu ludzi - tyle pomysłów i dziwnych teorii o wędzeniu. W tym bloku nauczysz się prawidłowo wędzić. Stosując poznaną wiedzę będziesz mieć pewność, że Twoje wyroby zawsze będą uwędzone idealnie. Poznasz czasy wędzenia, temperatury i różnice pomiędzy wędzeniem dymem zimnym i gorącym.
Proces 5
Proces 6
#6 - Obróbka termiczna
Wyróżniamy dwa główne rodzaje obróbki termicznej - parzenie i podpiekanie. Każdy wymaga zachowania konkretnych zasad - poznasz je w tym bloku. To dzięki obróbce termicznej wędzonki nie są surowe w środku. Stosując się do poznanych zasad będziesz mieć pewność, że Twoje wyroby nie będą przypadkowe i różne za każdym razem, a takie, jakie Ty chcesz - miękkie lub twarde, soczyste lub kruche itd.
Proces 6

Jakie wyroby zrobimy?

Każdy uczestnik zrobi i zabierze ze sobą:

WĘDZONKI

Łącznie przygotujemy do wędzenia i uwędzimy około 40 kg wędzonek. Sam zasznurujesz swoje wędzonki i poddasz je ociekaniu, a następnie uwędzimy wszystko w wędzarni. Będą to boczki i schaby. 

Kup bilet na warsztaty wędzarnicze

Wybierz opcję dla siebie

Bilet dla 1 uczestnika

PLN 950
  • Własne stanowisko pracy
  • Wyposażenie stanowiska w sprzęt i surowce
  • Obiad dwudaniowy
  • Bufet kawowy ze słodkimi przekąskami i owocami
  • Imienne zaświadczenie ukończenia warsztatów

Osoba towarzysząca

PLN 150
  • Miejsce siedzące jako słuchacz
  • Obiad dwudaniowy
  • Bufet kawowy ze słodkimi przekąskami i owocami
DODATEK

Gdzie odbywają się warsztaty?

Adres ośrodka szkoleniowego Fimple

GRAND ASPEN